Pogrzeb abpa Tadeusza Gocłowskiego

Abp Tadeusz Gocłowski zmarł 3 maja 2016 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Znalazł się tam 20 kwietnia br. z powodu rozległego wylewu krwi do mózgu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przechodził chemioterapię w związku z chorobą nowotworową, na którą cierpiał. W piątek – 6 maja – odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego metropolity gdańskiego. We mszy wzięli udział liczni przedstawiciele wielu środowisk. Wśród przybyłych nie zabrakło Lecha Wałęsy, Jarosława Kaczyńskiego, Jerzego Buzka, Waldemara Pawlaka, Piotra Dudy i wielu mieszkańców Pomorza.

Msza św. pogrzebowa w intencji abpa seniora archidiecezji gdańskiej Tadeusza Gocłowskiego odbyła się w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Nabożeństwu z udziałem Episkopatu Polski przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Zmarły we wtorek abp Gocłowski spoczął w Krypcie Biskupów Gdańskich w bazylice archikatedralnej pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie.

Kim był abp Tadeusz Gocłowski?

Przede wszystkim arcybiskupem, metropolitą gdańskim. Urodził się 16 września 1931 roku w Piskach, gdzie jego rodzice posiadali gospodarstwo rolne. Był absolwentem gimnazjum Księży Misjonarzy w Krakowie, w szeregi których wstąpił po maturze. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku. Był doktorem prawa kanonicznego. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Rzymie. Pełnił funkcję wizytatora Zgromadzenia Misjonarzy, trzykrotnie był rektorem seminarium duchownego w Gdańsku.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem tytularnym Benevento i biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, konsekrowany 17 kwietnia 1983 roku w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. 31 grudnia 1984 roku, po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka, został mianowany biskupem gdańskim. Od 25 marca 1992 roku był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Sprawowanie urzędu zakończył 26 kwietnia 2008 roku.

Przez wiele lat wspierał także działalność „Solidarności”. Publicznie upominał się o prawa obywatelskie i pracownicze. Był także jednym z przedstawicieli Kościoła biorących udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku. Wśród przywódców „Solidarności” cieszył się bardzo dużym autorytetem.

Abp Gocłowski był także kawalerem Orderu Orła Białego – najwyższego polskiego odznaczenia, którym w 2011 roku uhonorował go prezydent Bronisław Komorowski.

Uważano go za jednego z najwybitniejszych biskupów naszych czasów – tak powiedział w homilii podczas mszy pogrzebowej prymas senior abp Henryk Muszyński. Zaznaczył też, że abp Gocłowski to:

„niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w rozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik Solidarności, szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności”.

Tadeusz Gocłowski
 

© 2024 Internetowy Dom Pogrzebowy Poznań - Wszystkie prawa zastrzeżone.