Nie żyje Elie Wiesel, sumienie ludzkości

W sobotę wieczorem, 2 lipca 2016 roku, odszedł Elie Wiesel. Pisarz żydowski będący pomysłodawcą terminu Holocaust oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, zmarł w Nowym Jorku. Miał 87 lat.

Elie Wiesel napisał ponad pięćdziesiąt książek i bez wątpienia był jednym z najbardziej znanych pisarzy żydowskich. Za najważniejsze z jego dzieł jest uważana „Noc”, będąca relacją z wydarzeń w obozie Auschwitz-Birkenau. Właśnie tutaj zginęły jego matka oraz jednak z sióstr (najmłodsza).

Elie Wiesel urodził się w Syhot (Rumunia) w 1928 roku w rodzinie ortodoksyjnych chasydów. Podczas II wojny światowej, w 1944 roku, został deportowany wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wiesel razem ojcem trafił do KL Auschwitz III-Monowitz. Później przeniesiono ich do obozu w Buchenwald.

Po wojnie zamieszkał we Francji i rozpoczął studia na Sorbonie. Po zakończonych studiach rozpoczął pracę dziennikarską, współpracując z wieloma czasopismami – zarówno francuskimi, jak i izraelskimi. W 1956 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w końcu przyjął obywatelstwo amerykańskie (1963 rok).

W latach 1980-1986 Elie Wiesel przewodniczył amerykańskiej Radzie Pamięci Holocaustu. Był inicjatorem budowy Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Wielokrotnie angażował się w obronę prześladowanych mniejszości narodowych. W 1986 roku otrzymał za swoją działalność Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski nagrodził go za całokształt działalności na rzecz pokoju oraz „przesłanie pokoju, zadośćuczynienia i godności ludzkiej”.

15 marca 2003 roku wypowiedział znamienne słowa w Białym Domu (Waszyngton): „Mamy moralny obowiązek interweniować, gdzie zło ma kontrolę”.

W 2005 r. przyznano mu odznaczenie „Dignitas Humana Award”, a w 2015 roku – doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wiesel otrzymał również honorowe doktoraty wielu innych uczelni na całym świecie. Jest także kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

Elie Wiesel został także uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego za „lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holokaustu”.

Elie Wiesel – żegnamy Cię

Prezydent USA, Barack Obama, w wydanym w sobotę oświadczeniu nazwał Wiesela „jednym z najbardziej znaczących moralnych głosów naszych czasów” oraz „sumieniem świata”. Obama podkreślił, że Wiesel nigdy nie stracił wiary w ludzkość oraz postęp, „który możliwy jest wtedy, gdy odnosimy się do siebie z godnością i szacunkiem”.

Zdjęcie: Wikipedia

 

Elie Wiesel
 

© 2024 Internetowy Dom Pogrzebowy Poznań - Wszystkie prawa zastrzeżone.