Andrzej Urbański nie żyje

Polityk, dziennikarz i publicysta, były doradca Lecha Kaczyńskiego – Andrzej Urbański – miał 62 lata i od lat walczył z rakiem trzustki. Wczoraj, 20 maja 2016 roku, ostatecznie tę walkę przegrał.

O śmierci Urbańskiego poinformował Adam Kwiatkowski na Twitterze: „Odszedł śp. Andrzej Urbański – wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!”

Urbański był niezwykle barwną postacią. Prezydent Lech Kaczyński uważał go za człowieka, któremu można było zlecić dowolną – nawet najtrudniejszą – sprawę do załatwienia. Prawdopodobnie dlatego w stołecznym ratuszu Urbański zajmował się bardzo szerokim zakresem spraw: od edukacji i kultury, poprzez politykę informacyjną, na budownictwie oraz infrastrukturze kończąc.

Kim był Andrzej Urbański?

Urodził się 18 maja 1954 w Warszawie, gdzie ukończył studia w zakresie socjologii kultury na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1977 rok). Pracował w Bibliotece Narodowej. W latach osiemdziesiątych działał w opozycji, między innymi w „Solidarności”.

Po przemianach ustrojowych został członkiem Porozumienia Centrum, a w 1991 roku zdobył mandat posła na Sejm I kadencji. Zasiadał w Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego. W trakcie kadencji przeszedł do Polskiego Programu Liberalnego. Kilka lat później działał w Ruchu Stu.

W latach 2000-2001 Urbański pełnił funkcję doradcy ds. polityki informacyjnej w rządzie premiera Jerzego Buzka. Później, w latach od 2002 do 2005, był zastępcą prezydenta miasta Warszawy – Lecha Kaczyńskiego. Odpowiadał wówczas za edukację, kulturę, politykę informacyjną i promocję miasta, budownictwo oraz infrastrukturę.

23 grudnia 2005 roku, po objęciu przez Lecha Kaczyńskiego urzędu Prezydenta RP, Urbański został powołany na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta RP. Od 13 stycznia 2006 roku do 24 sierpnia 2006 roku pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Urbański był jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Kaczyńskiego.

W lutym 2007 roku został powołany do rady nadzorczej TVP, gdzie pełnił obowiązki prezesa zarządu Telewizji Polskiej, a 3 kwietnia tegoż roku został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Funkcję tę pełnił do grudnia 2008 roku.

W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W grudniu 2012 roku Urbański został publicystą tygodnika „Uważam Rze”, a od listopada 2013 r. do lipca 2014 r. był formalnym redaktorem naczelnym „Uważam Rze Historia”.

Zdjęcie: Jacek Turczyk  /  źródło: PAP

 

Andrzej Urbański nie żyje
 

© 2024 Internetowy Dom Pogrzebowy Poznań - Wszystkie prawa zastrzeżone.