Zmarł abp Zygmunt Zimowski

W wieku 67 lat, zmarł abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia – podało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup od dwóch lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Abp Zygmunt Zimowski odszedł od nas 12 lipca około godziny północy. Przed śmiercią rozmawiał z nim jeszcze papież Franciszek. Zapewnił on arcybiskupa o tym, że się za niego modli oraz towarzyszy mu duchem. Udzielił mu również swojego błogosławieństwa. Przed kilkoma dniami do abp Zimowskiego dzwonił także emerytowany papież Benedykt XVI.

Z życia abpa Zimowskiego

Arcybiskup Zimowski był biskupem diecezjalnym radomskim w latach 2002–2007. Został mianowany na to stanowisko przez samego Jana Pawła II. 25 maja 2002 roku otrzymał święcenia biskupie i odbył ingres do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Został konsekrowany przez kardynała Josepha Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w asyście arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, oraz Edwarda Materskiego, emerytowanego biskupa diecezjalnego radomskiego.

Na swoje zawołanie biskupie abp Zimowski przyjął słowa: Non ministrari sed ministra re. Oznacza to: Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć.

W 2003 roku założył Fundację „Dać Sercom Nadzieję”, w ramach której powstało Centrum Psychoterapii Rodzin. Z jego inicjatywy wybudowano także, w 2007 roku, Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej „Emaus” w Turnie, będący miejscem wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych i ubogich.

Był pomysłodawcą Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu (2004 rok), a także, założonego w 2008 roku przy Instytucie Teologicznym w Radomiu, Centrum Myśli Benedykta XVI.

18 kwietnia 2009 papież Benedykt XVI mianował abp Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i wyniósł do godności arcybiskupa, jednocześnie zwalniając go z posługi biskupiej w Radomiu. Urząd w Watykanie objął 21 kwietnia 2009 roku.

4 maja 2011 roku arcybiskup Zimowski został włączony przez papieża Benedykta XVI w poczet członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 28 lipca 2012 roku Kongregacji ds. Biskupów.

W komunikacie Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski podkreślono:

Arcybiskup Zygmunt Zimowski był bliskim współpracownikiem trzech papieży.

Odznaczony przez prezydenta

W listopadzie 2008 roku Zimowski został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych.

Abp Zimowski chorował od 2014 roku na nowotwór. We wtorek, w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia, abp Stanisław Gądecki poprosił cały Kościół w Polsce o modlitwę w intencji abp Zimowskiego. Niestety, jeszcze tego samego dnia jego dusza odeszła z tego świata.

Fotografia: wikipedia.org

Zmarł Abp Zygmunt Zimowski
 

© 2024 Internetowy Dom Pogrzebowy Poznań - Wszystkie prawa zastrzeżone.