Janina Paradowska nie żyje

Wybitna polska dziennikarka i publicystka, Janina Paradowska, niespodziewanie zmarła 29 czerwca 2016 roku. Miała 74 lata. Była związana z tygodnikiem „Polityka”, radiem Tok FM i telewizją Superstacja.

Janina Paradowska urodziła się 2 maja 1942 r. w Krakowie. Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę zawodową rozpoczęła jako dziennikarka „Kuriera Polskiego”, zajmowała się tam głównie tematyką społeczną.

Paradowska była później kierownikiem działu politycznego w redakcji „Życia Warszawy”, a od 1991 roku była komentatorką polityczną tygodnika „Polityka”. Przez wiele lat była też publicystką dziennika „Polska The Times”.

Współpracowała także z Telewizją Polską, w której od maja 1993 roku do czerwca 1994 roku prowadziła program publicystyczny pod tytułem „Gorąca Linia w TVP1”.

W 2003 roku Janina Paradowska zaczęła prowadzić audycję w TOK FM, którą prowadziła aż do śmierci. Podobnie było z programem „Puszka Paradowskiej” prowadzonym na antenie Superstacji.

Dziennikarka była laureatką licznych nagród branżowych. Między innymi Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego (1997 rok) czy Nagrody Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich (1999 rok). Zdobyła także tytuł Najlepszego Dziennikarza Roku 2002 w plebiscycie miesięcznika „Press”.

Śmierć Janiny Paradowskiej wstrząsnęła całym polskim światem dziennikarskim i politycznym. Dziennikarka odeszła bowiem całkowicie niespodziewanie. Niestety nie wiemy, czy Paradowska na coś chorowała. Przyczyny jej śmierci nie zostały ujawnione.

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”, powiedział: Nie możemy dojść do siebie, ponieważ Janka była niezmiennie w znakomitej formie. Tak nam się wydawało do dzisiaj. Że są takie osoby, których choroba, słabość omija.

Janina Paradowska – pogrzeb

Uroczystości pogrzebowe Paradowskiej odbyły się w sobotę, 2 lipca 2016 roku, w Krakowie. Urna z prochami dziennikarki została złożona w grobowcu w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego. Na pogrzebie były obecne liczne osobistości świata polskiej polityki, w tym przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, była premier Ewa Kopacz oraz szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Donald Tusk powiedział o Paradowskiej:

„Byłaś być może odchodzącym gatunkiem człowieka myślącego o polityce w taki sposób, że polityka może służyć czemuś dobremu, nie musi być tylko wyścigiem tych najbardziej brutalnych i najsilniejszych”.

Zdjęcie: Wikipedia

Janina Paradowska
 

© 2024 Internetowy Dom Pogrzebowy Poznań - Wszystkie prawa zastrzeżone.